Грамотна споруда покрівлі – це не тільки правильно зроблений розрахунок всіх її елементів і точно проведений монтаж, але й добре продумана, а отже, вентиляція даху, що діє. Найвище перекриття будинку, як би його не утеплювали і не гідроізолювали, все одно буде через себе пропускати тепло. Тому вологі пари, піднімаючись у зону холодного повітря, починають конденсувати на поверхнях покрівельної конструкції, через що її елементи поступово стають непридатними. Це стосується і дерев'яних покрівель, і металевих, і бетонних.

Особливу увагу будівельники приділяють дахам, що утеплюють, тому що всередині покрівельного пирога часто використовують пористі утеплювачі, які під дією вологи і конденсату швидко втрачають свої основні якості. Вирішують цю проблему двома способами, і як показує практика, ці два технологічні варіанти застосовують одночасно, тим самим знижуючи ризики до мінімуму:

  • Захист утеплювача з двох сторін гідроізоляційними та пароізоляційними мембранами;
  • Організація вентиляції покрівлі.

Що являє собою вентиляція покрівлі

У СНиПах чітко зазначено, що повітрообмін усередині нежилого горища не повинен бути меншим за два. Тобто, за одну годину всередині приміщення під покрівлею повітря має змінити свій повний об'єм двічі. Це буде гарантією довгострокової експлуатації даху.

Що стосується самої вентиляційної системи, то в ній повинні бути вхідні та вихідні отвори. Через перші проводиться забір повітря, вони повинні розташовуватися в нижній частині даху. Через другі повітряна маса повинна видалятися з горища. Отвори розміщуються у верхній частині. Це класична вентиляційна схема, що діє за законами фізики, коли тепло рухається самопливом знизу нагору.

Вентиляційна система

 

Нижні отвори завжди організуються у карнизі покрівлі. Рідко застосовується повітрозабір через передні вікна, розташовані ближче до перекриття будинку. Варіант не найзручніший у плані рівномірного розподілу повітрозабору, що знижує ефективність роботи вентиляції. Надходження повітря через карниз дозволяє використовувати цей варіант і для холодних дахів, і для утеплених. Тут важливо правильно спрямувати повітряний потік, обгороджуючи елементи конструкції покрівлі.

Існують певні вимоги до отдушин (вентиляційних отворів):

  • Площа нижніх повинна дорівнювати площі верхніх;
  • Площа всіх віддушин (верхніх та нижніх) приблизно повинна дорівнювати 0,0033 від загальної площі схилів даху.

Верхні віддушини

З нижніми вентиляційними віддушинами в карнизі зрозуміло. Їх роблять різної форми, розмірів та закривають декоративними ґратами. Верхні є кілька варіацій:

  • Вікна розташовані у верхній частині фронтона даху. Використовуються лише у холодних покрівлях;
  • Віддушини, розташовані вздовж коника даху;
  • Установка труб, розташованих вздовж ковзана. Ці елементи вентиляції встановлюються прямо на покрівельний матеріал, до нього вони і кріпляться. Зверху труба закрита від атмосферних опадів, її герметичність з'єднання з покрівельним матеріалом забезпечує спеціальний ковпак.

Два останні варіант переважно призначені для вентиляції покрівельного пирога.

Верхні віддушини

 

Вентиляція покрівельного пирога

Щоб зрозуміти, як організується вентиляція покрівельного пирога, необхідно розібратися в самій конструкції даху, що утеплює. Покрівельний пиріг – це листкова система, що складається з теплоізоляційного матеріалу та двох шарів захисту: гідро- та пароізоляції. Утеплювач розташовується між кроквяними ногами покрівлі, пароізоляційна мембрана укладається з боку горищного приміщення, гідроізоляційна плівка з боку покрівельного матеріалу. Обидві захисні плівки укладаються по кроквах, до них і кріпляться.

Вентиляція покрівельного пирога

 

Щоб створити вентиляційний зазор між покрівельним матеріалом і пирогом, достатньо буде і самої решетування. Але тут є один момент, що стосується економічної сторони спорудження даху. Мінімальний вентиляційний зазор повинен бути 5 см. Якщо використовувати для решетування дерев'яні бруски перетином 50х50 мм, це начебто вирішує поставлене завдання. Але на таку решітку будь-який покрівельний матеріал не покладеш, тому будівельники намагаються використовувати як елементи дошки товщиною до 30 мм. А цей параметр не відповідає вимогам вентиляції.

Тому існує такий термін, як контробрешітка. По суті, це ті ж дерев'яні бруски, які монтуються по кроквих ногах, поверх укладеної гідроізоляції, але не впоперек, а вздовж. А вже на них кріпиться основне обрешітування даху. Збільшений зазор із використанням недорогого пиломатеріалу (порівняно з дошкою товщиною 50 мм) економить будівельний бюджет.

Віддушини за коником

Якщо з вентиляційними трубами, які проходять через покрівельний матеріал і до нього кріпляться, все більш-менш зрозуміло, то з коньковими отдушинами треба розібратися. По суті, це довгий зазор між покрівельним покриттям, покладеним на скати, та коником, який виготовляється з того самого матеріалу. При цьому конструкція коника піднімається над схилами, що і дає можливість забезпечити цей зазор. Покриття коника встановлюється на покрівельний матеріал через спеціальні ущільнювачі. Останні забезпечують безперешкодне проходження повітря надвір, але стримують проникнення під покрівельний матеріал сміття, пилу та атмосферних опадів.

Виготовляють такі ущільнювачі зі спінених полімерів: поліуретану, поліетилену та інших. Кріпляться вони шурупами, які в свою чергу кріплять коник до покрівельного матеріалу. Виробники сьогодні пропонують і моделі, що самоклеяться.

Примусова вентиляція

Ситуації, коли природна вентиляція покрівлі працює неефективно чи взагалі працює, зустрічаються досить часто. Наприклад, товстий сніговий покрив, що закриває верхні віддушини. Якщо говорити про плоскі дахи або конструкції, покриті м'якими покрівельними матеріалами, то це єдиний спосіб налагодити терморегуляцію даху.

Для примусової системи використовуються спеціальні вентилятори або встановлюються аератори:

  • Перші – це устаткування, що працює від електроенергії (в цьому їх мінус), яке підбирається за продуктивністю залежно від обсягу горищного приміщення.
  • Другі – це спеціальні пристрої, встановлені на даху та з'єднані трубним каналом з вентиляційним зазором покрівлі.

Встановлювати обидва пристрої рекомендується ще на стадії будівництва даху. Врізати його в готову покрівлю дуже складно. При цьому доведеться враховувати, що підпокрівельний простір вже набрав надлишок вологи. Значить, його треба буде осушити, а потім підтримувати необхідний гідробаланс. Тобто, доведеться встановлювати потужніший пристрій, що призведе до зайвих фінансових витрат.

Аеротори на дах

 

Висновок

Організація вентиляції покрівлі та підпокрівельного простору – основна вимога довгострокової експлуатації покрівельної конструкції. З її допомогою видаляються вологі та теплі пари повітря, що виходять із внутрішніх приміщень будівлі. Саме таким способом вирішується завдання збереження елементів покрівлі від згубного впливу конденсату.

Попередня публікація Пароізоляція даху: навіщо потрібна і як правильно зробити?
Наступний пост The best seller of Roto 2016

Коментарі

ukУкраїнська