Дах поряд із зовнішніми стінами будівлі є конструкцією, що захищає, призначення якої – захист приміщень від зовнішніх впливів: сезонних змін температури зовнішнього повітря та атмосферних опадів. Тепловий захист будівлі в конструкції даху забезпечує влаштування теплоізоляції, а захист від протікання – покрівельне покриття та гідроізоляція.

Навіщо потрібна гідроізоляція даху

Дахи поділяються на два основні види: плоскі та скатні. Плоскі дахи влаштовуються головним чином промислових, громадських, багатоповерхових житлових будинках. При гідроізоляції плоских покрівель використовуються рулонні матеріали, що наплавляються і ненаплавляються, рідкі розпилювані, наливні та обмазувальні склади, які можна наносити на суцільні поверхні.

Скатні дахи споруджуються переважно на малоповерхових житлових будинках, де найбільш поширеною є двосхилий покрівля, а конструкцією, що несе, служить кроквяна система. При влаштуванні скатних дахів як покрівельне покриття застосовуються різні листові та штучні матеріали - натуральна черепиця, металочерепиця, азбоцементні листи, сталевий профільований лист і т.п., при укладанні яких неминуче утворюються нещільності в місцях стиків між собою, примикання до стін і димарів. Дощова вода, волога від танення льоду та снігу здатні проникати через ці нещільності, замочуючи несучі конструкції, утеплювач та нижче розташовані приміщення, тому для скатної покрівлі крім основного покрівельного покриття слід обов'язково виконати додаткову гідроізоляцію.

Гідроізоляція скатного даху

Особливості влаштування гідроізоляції скатного даху з різних матеріалів

Гідроізоляція для скатної покрівлі влаштовується з різних матеріалів, які можна поділити на три основні групи:

  • традиційні рулонні бітумні матеріали;
  • синтетичні плівки;
  • дифузійні мембрани.

Влаштування гідроізоляції з рулонних бітумних матеріалів

Прості та недорогі матеріали для гідроізоляції даху – пергамін та руберойд. Пергамін має картонну основу, просочену модифікованим бітумним складом. Руберойд також виготовляється на картонній основі з просоченням бітумними складами, але на відміну від пергаміну покривається додатковими шарами щільнішого тугоплавкого бітуму і посипанням з мінеральної крихти.

Бітумні рулонні матеріали настилаються на крокви, кріпляться до них покрівельними цвяхами, поверх набивається решетування, на яке укладається покрівельне покриття. Настилку рулонних матеріалів треба виконувати з нахлестом щонайменше 10 див сусідніх рулонів друг на друга.

Пергамін та руберойд дешеві, екологічні, прості в монтажі, добре захищають від проникнення води, але мають невеликий термін служби – не більше 10 років, тому таку гідроізоляцію найкраще використовувати на покрівлях невеликих дачних будиночків та допоміжних будівель, для яких характерний односхилий дерев'яний дах.

 Матеріали для гідроізоляції в інтернет-магазині Єврокровля.

Пристрій гідроізоляції із синтетичних плівок

Плівкова гідроізоляція влаштовується з поліетиленової або поліпропіленової плівки, що випускається в рулонах, що спрощує процес монтажу гідроізоляції. Плівка укладається на крокви і кріпиться до них будівельним степлером або покрівельними цвяхами, що мають широкий капелюшок. Далі настилається контробрешітка, що забезпечує зазор між гідроізоляцією та покрівлею, зверху обрешітка, на яку укладається основне покрівельне покриття. При укладанні плівки необхідно стежити за тим, щоб плівка провисала між кроквами на величину не більше 20 мм, а крок крокв не повинен перевищувати 1200 мм.

Рулонна плівка укладається з нахлестом полотен на 10-15 см, стики проклеюються будівельною стрічкою. На особливу увагу заслуговує ламана покрівля з великою кількістю переломів, на яких влаштовується гідроізоляція з укладанням додаткових шарів плівки.

Плівкові покриття служать не тільки захистом від проникнення атмосферних опадів, але і для захисту утеплювача і конструкцій кроквяної системи від конденсату, що утворюється на нижній поверхні покрівлі, внаслідок різниці температур на її внутрішній і зовнішній сторонах. Конденсат видаляється через зазори на карнизах даху та за допомогою повітря, що циркулює у підпокрівельному просторі.

Дифузійні мембрани

Високий рівень гідроізоляції скатних дахів забезпечує нове покоління матеріалів – дифузійні мембрани, що є нетканими плівками із синтетичних волокон. Основна властивість дифузійних мембран – одностороння проникність для водяної пари при непроникності для вологи. Ця властивість забезпечує видалення водяної пари з утеплювача розташованого нижче мембрани, що сприяє кращому тепловому захисту будівлі, тому що при зволоженні утеплювача значно погіршуються його теплоізоляційні властивості.

Мембрану настилають на крокви та кріплять до них монтажним степлером або покрівельними оцинкованими цвяхами. При цьому слід дотримуватися тих самих умов, що і при влаштуванні плівкової гідроізоляції - крок крокв не повинен бути більше 1200 мм, провис мембрани не повинен перевищувати 20 мм. Плівку мембрани необхідно укладати стороною, що пропускає водяні пари до крокв і утеплювача.

Стики окремих рулонів влаштовуються з нахлестом 10-15 см, потім проклеюються монтажною стрічкою. Після настилання мембрани зверху кріпиться контробрешітка і обрешітка, по якій настилається основне покрівельне покриття.

Попередня публікація Дахи в дерев'яних будинках: особливості, вибір, види
Наступний пост Вибір варіанта покриття покрівлі

Коментарі

ukУкраїнська