Вирішення питання, який утеплювач для покрівлі вибрати, залежить і від клімату, і від кроку крокв. Якщо одиниця (плита або мат) теплоізоляційного матеріалу щільно входить між кроквами, його витрати і час монтажу будуть оптимальними. Схема обрешітки - суцільна або розріджена і крок розрідження залежить тільки від типу покрівельного покриття. Обов'язково врахуйте, що внутрішнє облаштування покрівлі та даху, загалом – це створення і ефективного утеплення та якісної вентиляції покрівельного «пирога». Це важливо як для звичайного горища, так і мансардного поверху.
Теплоізоляційний матеріал
Який утеплювач для покрівлі кращий, який менш добрий – вирішувати Вам, оскільки ідеальних матеріалів не існує. Промисловість виробляє, а ринок пропонує чотири типи:
- мінеральна (кам'яна) вата;
- пінополістирол;
- скловата;
- екструдований полістирол.
Всі матеріали самі по собі не схильні до біо-агресії, але... При невдалому облаштуванні вентиляції в покрівельному «пирізі» накопичується і залишається волога. Тому в сирих місцях покрівлі стає можливим виникнення лишайника, колонії грибкової плісняви та інших мікроорганізмів.
Мінеральна вата випускається як досить жорстких прямокутних плит товщиною від 2 до 15 сантиметрів, щільністю 11 – 200 кг/ куб. метр. Щоправда, за умов українського клімату для утеплення скатної покрівлі достатньо 11 – 50 кг/куб. метр. Цей матеріал хороший тим, що надійно захищає від холоду та шуму; з роками не дає усадки; не горить, і його не споживають своїх потреб гризуни. А до недоліків мінвати відноситься: підвищена жорсткість; відносна дорожнеча; накопичення вологи та сполучні з органічного фенолу. При підвищеній температурі феноли потроху випаровуються так, що для забезпечення комфорту в мансарді необхідна ефективна вентиляція покрівлі.
Скловата теж не горить і непідвладна гризунам, але її критикують за низьку щільність. При невдалому облаштуванні підпокрівельного "килима", з роками щільність мату може змінитися так, що теплоізоляційні властивості знизяться. А хвалять скловатний мат за хороші вентиляційні властивості (через меншу щільність, ніж у мінерально-ватної плити) та технологічність. В цілому ж, скловата - хороший теплоізолятор для скатної покрівлі - недорогий і досить довговічний.
Скловата виробляється у вигляді м'якого мату, товщиною зазвичай 2 – 10 см, і постачається споживачеві у формі рулонів, які зручно переносити та встановлювати. Для скатної покрівлі щільність вибирають не більше 10 – 20 кг/ куб. метр. Завдяки гнучкості мату, матеріал добре прилягає в кутах і нерівностях, тому його витрата мало залежить від кроку крокв і решетування.
Спінений полістирол (пінопласт) та його екструдований «колега» (ПС-екструдат) випускаються у вигляді плит товщиною зазвичай 2 – 10 см. Вони хоч і горять, але горіння не підтримують. Якщо немає впливу полум'я, то обидва матеріали відразу загасають. Вони практично непідвладні впливу вологи і серед інших теплоізоляційних матеріалів найменш дорогі. Щільність матеріалів – від 15 до 25 кг/куб. метр, тобто, це менш важкі утеплювачі. Тим часом, більш висока щільність утеплювача для покрівлі вимагатиме великих витрат на купівлю та встановлення несучої конструкції для підпокрівельного «килима».
З іншого боку, обидва полістироли схильні до атак гризунів і птахів. Полімерний утеплювач під покрівлю тварини не їдять, але можуть суттєво зашкодити. Жорсткість полістирольних плит компенсується їхньою податливістю в обробці. Різати матеріали можна і ножем з гладким лезом, і пилкою із зубами. В обох випадках лінія різу виходить акуратною, особливо у ПС-екструдату, зважаючи на його дрібнодисперсну структуру.
Комплектація та монтаж утеплення мансарди
Остаточно вибрати утеплювач для покрівлі та зміцнити його Вам допоможе спеціаліст. Однак, якщо Ви і не утеплюватимете дах самі, то деякі знання Вам знадобляться. Отже, всі утеплювачі кріпляться під решетуванням даху. Нерідко фахівці рекомендують укладати плитний матеріал у два шари перпендикулярно один одному, щоб виключити містки холоду.
Для успішного виконання своєї функції під дахом утеплювачі вимагають доповнення допоміжними матеріалами. При облаштуванні ефективної та довговічної теплоізоляції з полістиролів, мінеральної або скляної вати знадобляться такий комплект:
- вітро-, гідроізоляційна мембрана;
- паропроникна мембрана;
- плити мінеральної вати або ПКС, або скловаті мати;
- облицювання - гіпсокартон, вагонка або полімерні панелі;
- кріпильні матеріали.
Спочатку під контробрешіткою встановлюється гідроізоляційна мембрана (паропроникна антиконденсатна плівка). Потім укладаються жорсткі плити або гнучкі мати теплоізоляційного матеріалу, під них, до крокв кріпиться планка, що фіксує утеплювач у підпокрівельному просторі.
Товщина утеплювача для покрівлі залежить в основному і від самого матеріалу, і від кліматичних умов – температури повітря та сили вітру. Щонайменше впливає конструкція даху. Для остаточного рішення слід порадитись із фахівцем. Загалом, в умовах континентальної України достатньо 10 – 12 см спіненого або 8 – 10 см екструдованого полістиролу. Якщо використовувати кам'яну або скловату, її шар повинен бути не менше 20 см.
Для виключення конденсації вологи в приміщенні мансарди (горища) треба забезпечити повітряний прошарок між шаром теплоізоляційного матеріалу та покрівлею. Вона потрібна для природної вентиляції поверх плит. Ще на етапі спорудження конструкції скатної покрівлі необхідно облаштувати в торцях даху отвори для входу зовнішнього повітря та витяжні отвори в районі ковзана. Під теплоізолюючим матеріалом до крокв кріпиться пароізоляційна плівка, а поверх неї облицювальний матеріал.