Власники приватного житла дедалі частіше вибирають проекти будинків з мансардою, що дозволяють збільшити житлову площу без будівництва другого поверху. Іноді такі приміщення під дахом використовуються лише в літню пору, але за наявності ефективного утеплення підходять для постійного проживання. Перед початком будівництва мансарди власникам будинку слід ознайомитися з нюансами та етапами виконання робіт.
Переваги та недоліки мансардних приміщень
Причинами для будівництва мансарди можуть стати такі переваги:
- Отримання додаткової площі без збільшення ціни. Витрати на будинок з мансардним поверхом значно менші в порівнянні з вартістю двоповерхової споруди.
- Поліпшення зовнішнього вигляду будівлі. Побудови з ламаним дахом виглядають привабливіше за стандартні будинки.
- Можливість отримання оригінального інтер'єру у приміщеннях, розташованих під скошеними стелями. Непогано виглядають у мансарді кабінет, майстерня і навіть їдальня.
Є у такого рішення й низка недоліків. Через нахил стель частина площі не вдасться використовувати так само ефективно, як перший поверх. Виникають проблеми і з нестачею освітлення через невеликий розмір вікон. Крім того, влаштовувати такі додаткові поверхи рекомендується тільки для великих будинків – з шириною не менше 5 м.
Підготовка до будівництва мансардного поверху
Починати роботу слід із створення проекту. До проектування бажано залучати фахівців, які виконають усі розрахунки, виберуть відповідний утеплювач та оптимальні кути нахилу, від яких залежить ефективна площа мансардного поверху. Можна скласти проект і самотужки. Але для цього власнику житла варто врахувати такі нюанси:
- Вигідніше робити покрівлю ламаною, збільшуючи простір на 30-50% у порівнянні з двосхилим варіантом. Але такий дах обійдеться дорожче.
- Кути нахилу відіграють важливу роль у видаленні опадів. Тому в регіонах із невеликою середньою швидкістю вітру дах варто робити під великим нахилом, уникаючи скупчення снігу.
- Дах будь-якого типу повинен утеплюватися за тим же принципом, що й решта будинку. Винятком є лише нежитлове мансардне приміщення.
- Жодна мансарда не обійдеться без мансардних вікон.
- Рекомендованими матеріалами для покрівлі є шифер та черепиця.
- Якщо вибрано дерев'яну мансарду, всі зроблені з дерева елементи обов'язково обробляють антисептиками.
Важливим моментом є вибір сходияка може бути зовнішньою або внутрішньою. Перший варіант рекомендується вибирати, якщо додатковий поверх буде нежитловим. Універсальний спосіб доступу до мансардного приміщення – гвинтові сходи або стельова конструкція на шарнірі, які легко прибрати для економії простору.
Основні етапи будівництва мансардного даху
Будівництво мансардного даху можна поділити на такі етапи:
- Демонтаж старого покриття (якщо роботи не ведуться одночасно зі зведенням будинку).
- Монтаж кроквяної системи. Включає встановлення мауерлата, складання кроквяних ніг і створення решетування.
- Зведення бічних стінок, які зазвичай виконують з дерева.
- Влаштування мансардних вікон між кроквами. Для підвищення надійності кріплення у місцях їх встановлення монтують горизонтальні перемички.
- Утеплення поверху. Оптимальний варіант утеплювача – базальтова вата, здатна набувати будь-якої форми та ефективно заповнювати простір. Рекомендована товщина – від 200 мм.
На останній стадії монтується покрівельне покриття. Як матеріал для даху небажано вибирати металочерепицю чи профнастил – особливо, якщо піддаховий простір буде житловим. Набагато краще захистить від опадів та зовнішнього шуму бітумна, полімерпіщана або натуральна черепиця.
Підбиття підсумків
Після виконання робіт над дахом будинку з мансардою власноруч варто зайнятися оформленням додаткового поверху. Варіанти оздоблення та розміщення меблів залежать від призначення простору, висоти стін та особистих переваг власників. У місцях, які не вдасться ефективно використовувати через невелику висоту, влаштовуються компактні ніші або шафи для зберігання речей. При правильному підході до будівництва та оздоблювальних робіт можна отримати під дахом будинку додатковий простір для проживання, роботи чи відпочинку.