Металочерепиця є ефективним та довговічним покрівельним матеріалом, що користується широкою популярністю. Термін експлуатації, залежно від виробника, може становити від 15 до 30 років. Тому, нічого дивного, що металочерепицю використовує як при зведенні нових будівель, так і при заміні старого покрівельного покриття.
Особливості заміни
За всіма правилами необхідно спочатку демонтувати старе покрівельне покриття, та був встановлювати нове. Але, як альтернативний - бюджетний варіант, багато майстрів виробляють монтаж металочерепиці поверх шиферу або профнастилу.
Ця процедура здійснюється у такому порядку:
- Поверхня даху очищається від бруду, моху, сміття та інших біологічних забруднень. Пошкоджені сегменти видаляються;
- Встановлюється контробрешітка. Крок брусів не більше 600 мм у регіонах із підвищеним сніговим навантаженням не більше 450 мм. Для кріплення використовуються шурупи по дереву завдовжки 125 мм.
- Перетин бруса для шиферу 75х50 мм (щоб височіло над гребенем хвилі шиферного листа);
- Переріз бруса для профнастилу 50х50мм;
ВАЖЛИВО! Асбоцементний шифер досить крихкий матеріал, тому в місцях кріплення його попередньо висвердлюють, щоб не потріскався.
- Якщо основою використовується металопрофіль, його потрібно додатково гідроізолювати прошарком з руберойду.
- Насамперед, встановлюються крайні бруси. Вони, з допомогою шнура, орієнтуються й інші.
Перевагами такого методу є:
- Висока швидкість монтажу;
- Гарантія того, що внутрішнє приміщення не намокнуть навіть якщо піде дощ у процесі заміни шиферу;
- Незначна фінансова економія (демонтаж).
Недоліки такого способу пристрою даху набагато суттєвіші:
- По-перше, монтаж листів металочерепиці здійснюється із грубим порушенням технології;
- По-друге, значно збільшується навантаження на кроквяні системи та несучі конструкції, які у поєднанні з високим сніговим навантаженням можуть просто не витримати.
Попередня підготовка
Якщо металочерепиця монтується на новий будинок, то рекомендується така послідовність виконання робіт із підготовки:
- На кроквяні ноги кріпиться брус перетином 50х50 мм. Рекомендується робити його з кроком 600 мм, тому що ширина мату теплоізоляції у більшості виробників становить 610 мм і зручно його монтувати на розпір.
- Поверх контробрешітки встановлюється гідроізоляційна плівка, яка кріпиться до брусів за допомогою скобного будівельного пістолета;
- Поверх гідроізоляції набивається рейка завтовшки 25-30 мм. Для того щоб між металочерепицею та ізоляційною мембраною залишався невеликий вентиляційний простір.
- Плівка укладається по кроквах перпендикулярно їхньому напрямку. Напрямок монтажу знизу нагору, нахльост не менше 10 см.
ВАЖЛИВО! Вся деревина, яка використовується для решетування, повинна бути відпрацьована антисептичними просоченнями.
Послідовність монтажу металочерепиці
Карниз. Встановлюється до того, як починається монтаж металочерепиці. Спочатку монтуються тримачі для ринв водостоку. Потім за допомогою шнурка елементи карниза вирівнюються по нижньому обрізі покрівлі. Для підшивки можуть бути використані різні матеріали: профнастил, фасадні панелі, пластикова вагонка. Залежно від типу елементів (плитка або смужка) може бути доцільним, кріпити їх уздовж стіни або перпендикулярно.
Монтаж металочерепиці - інструкція установки:
- Перший лист металочерепиці укладається знизу на скат, вирівнюється та кріпитися на один шуруп;
- Наступний лист укладається зверху з нахлестом по вертикалі;
- Таким чином, монтується 4-5 листів, після чого вони знову вирівнюються та кріпляться у всіх точках, згідно з інструкцією виробника.
ВАЖЛИВО! Напрямок монтажу можна охарактеризувати, "знизу нагору справа наліво".
При укладанні в два ряди послідовність дій наступна:
- Два початкові листи встановлюються як і попередньому варіанті;
- Третій лист монтується над першим. Нахльост по горизонталі становить 15 см;
- Четвертий лист розміщуються над другим;
- Весь блок позиціонується на схилі даху та кріпиться з використанням усіх засобів, передбачених інструкцією.
Як кріпильні елементи використовуються спеціальні покрівельні шурупи розміром 4,8х35 мм або 4,8х20 мм. Вкручування здійснюється в нижній прогин металочерепиці. Кріплення по поверхні листа розміщуються в шаховому порядку. Але якщо лист виходить на коник, фронтон, карниз, розжолобок, хто кріплення здійснюється в кожну хвилю. Якщо покрівля має невеликий ухил, до 14 °, всі стики необхідно додатково герметизувати.
Категорично забороняється:
- Вкручується кріплення верхній прогин хвилі;
- Забивати шурупи молотком;
- Використовувати для кріплення шурупи не укомплектовані ущільнювальними прокладками;
Пересуватися поверхнею металочерепиці рекомендується у взутті з м'якою підошвою, наступати виключно місцях прогину і в точках зіткнення з латами.
Ендова - буває верхньої та нижньої. При використанні нижнього розташування на стику обрешітка робиться суцільною з фанери або дерева до 40-50 см. Металочерепиця укладається таким чином, щоб від краю листа до нижнього прогину ендов було близько 10 см.
Якщо розжолобка розташовується по верху металочерепиці, то необхідно здійснювати її кріплення через кожні 20-30 см.
Фронтон - Як матеріал зазвичай використовується металева або пластикова вагонка розташована перпендикулярно схилу покрівлі. Відео необхідно розташувати таким чином, щоб вона накрила верхній прогин хвилі металочерепиці.
Коник. Кріпиться саморізами 4,8х80 мм, до решетування. Нахльостування між сусідніми елементами становить 10см. Між ковзаном та листами металочерепиці необхідно розмістити пінополіуретановий ущільнювач.