Відомо, що мансарда може бути успішно облаштована під коньковим (двосхилим) дахом обох типів. Розмір її приміщення – кубатура, що визначає рівень комфорту в мансарді, залежить від схеми схилів – будуть вони звичайними (щипцевими), або складними (ламаними). Тим часом, необхідну кубатуру та основні показники споруди (включаючи і надійність конструкції, і навіть типорозмір утеплювача) визначає мансардна кроквяна система.
Попередні роботи
Кроквяна система двосхилим мансардного даху буває ламана (з торця виглядає, як п'ятикутник) або щипцова (трикутник). Обидві відомі у світі з незапам'ятних часів, а їхня споруда добре освоєна і в нашій країні. Відповідно, помічників чи виконавців знайти нескладно. Сьогоднішня практика показує, що споруда мансарди потребує простих, широкодоступних матеріалів та порівняно небагато часу. Водночас треба мати готовий проект:
- технічний малюнок або креслення,
- силовий розрахунок,
- Список необхідних матеріалів.
Силовий розрахунок кроквяної системи мансардного даху особливо необхідний при реконструкції будинку, збудованого раніше. У процесі проектування необхідно, по-перше, визначити розміри та масу крокв, балок та матеріалів покрівельного «пирога». По-друге, визначитися, що треба зробити, щоб стіни та фундамент нормально переносили вагу нової, більш масивної споруди. Від цього залежить безпека проживання в мансарді та на нижчих поверхах.
Сам проект нескладно виконати самотужки, особливо для людей з технічною освітою. Знадобиться довідкова література:
- Українські ДБН та (або) радянські СНіП – будівельні норми та правила
- Довідник інженера-будівельника.
Можна звернутися за допомогою до кваліфікованого будівельного або іншого технічного спеціаліста. Він допоможе розібратися з довідковою та нормативною літературою.
Приступаючи до проекту, обов'язково врахуйте, що для забезпечення комфорту приміщення має висоту 2,2 метра або вище. На ширину та висоту приміщень мансарди серйозно впливає кут нахилу схилів даху.
Ламаний (5-кутний) профіль даху дозволяє розширити приміщення мансарди максимально. За такої схеми крокви нижнього ярусу треба ставити під кутом близько 60 – 70 градусів. У своєму верхньому ярусі кроквяна система ламаного мансардного даху монтується під менш крутим кутом нахилу крокв, що залежить від:
- навантажень снігового покриву та вітру;
- естетичних міркувань;
- місцевих традицій будівництва.
Довідники допоможуть також сформувати перелік матеріалів (конструкційних, кріпильних та допоміжних) та скласти кошторис витрат. Загалом проектно-кошторисна документація дозволить оптимально розподілити грошові витрати та витрати часу на встановлення міцної кроквяної системи для надійної мансарди, що забезпечує комфортне проживання.
Конструкція: елементи та матеріали
Пристрій кроквяного мансардного даху включає крокви і мауерлат. Це основні конструкційні матеріали, один з яких несе на собі покрівельний матеріал та всі інші елементи покрівлі; інший – тримає всю кроквяну систему з покрівлею разом. Відповідно, роботи проводяться у два етапи – спочатку облаштовується мауерлат, потім – кроквяна конструкція.
І окремо взяте крокви, і мауерлат роблять із дерев'яного бруса (квадратного чи прямокутного перерізу). При цьому товщина дорівнює:
- крокви - від 70 до 120 мм;
- мауерлат – від 100 до 150 мм.
Можна використовувати товсту (від 70 мм) мауерлатну дошку шириною близько 150 мм. Якщо мансардний дах буде з ламаними скатами, то знадобиться і третій елемент – П-подібний каркас (арка). У найпростіших трикутних дахах він може знадобитися лише частково. У будь-якому випадку, каркас роблять із кроквяного або мауелатного бруса. Перетин аркового бруса має бути не меншим, ніж у опорних балок під ним. Сама П-арка споруджується з двох опорних стійок та жорстко закріпленої перемички.
Якщо мансарда за шириною дорівнює або майже дорівнює ширині будинку, то суцільний мауерлат не є обов'язковим. В цьому випадку крокви можна впирати у винесені поперек фасадних стін опорні балки з такого ж бруса, що й мауерлат. Їх кількість дорівнює числу крокв. Опорні балки ізолюються від вологи і кріпляться до стін тим самим способом, що й мауерлат.
Для забезпечення пожежної безпеки та захисту від біоагресії (гризуни, грибки, лищайники, бактерії) всі дерев'яні деталі слід обробити засобами вогне- та біозахисту.
Основні будівельні роботи
Мауерлат споруджують шляхом укладання його елементів вздовж стін по периметру або тільки фасадних стін будівлі. Перед монтажем мауерлатну дошку (брус) ізолюють від попадання вологи шляхом фарбування, осмолення або загортання у водонепроникну плівку. До стіни мауерлат прикріплюють капітально вставленими в цегляну кладку сталевими шпильками та (або) відрізками дроту. У побудованих раніше будинках готовий мауерлат за своєю міцністю може відповідати проектним вимогам, і в такому разі нова кроквяна конструкція кріпиться до старої основи.
При спорудженні П-подібної арки кожну її стійку впирають у опорну балку, розташовану впоперек фасадних стін. Кількість таких П-каркасів має дорівнювати числу крокв верхнього ярусу (у ламаного даху) або загальному числу крокв (у щипцевої). Всі арочні стійки встановлюються строго вертикально і симетрично до осі будівлі.
У кроквяній конструкції першими ставлять крайні (торцеві) крокви. Перед встановленням нижнього ярусу ламаного даху кроквяні ноги підрізають під потрібним кутом, а на мауерлаті позначити точне місце їх монтажу. Нижні крокви ставлять під крутим кутом (див. вище) і жорстко з'єднують із мауерлатом або поперечними опорами. Верхня кроквяна конструкція мансардного даху (ламанного) кріпиться до арочної системи.